I rostliny trpí pohlavními chorobami – 61. ročník výstavy Centra léčivých rostlin se zaměří na jejich intimní život

Po loňském jubileu každoroční výstava Centra léčivých rostlin vstupuje do své sedmé dekády. V botanické zahradě Lékařské fakulty Masarykovy univerzity zaměřené na nekomerční pěstování léčivých rostlin pro výzkum, výuku a vzdělávání se mezi 15. červnem a 9. červencem uskuteční už její 61. ročník.

Tématem aktuálního ročníku výstavy Centra léčivých rostlin je fascinující a obecně méně známá část jejich života – rozmnožování. Většina z nás ho má od základní školy spojené pouze s tyčinkami, pestíky a opylovači, jen málokoho však napadne, že i rostliny vedou intimní život.

Právě ten přiblíží panelová výstava, skrze kterou se návštěvníci seznámí například s tím, jak rostliny dokáží rafinovaně lákat a obelstít své opylovače nebo jak druhy s oboupohlavními květy brání samoopýlení a tedy genetickému úpadku. Různé skupiny rostlin si za tímto účelem vytvořily časové či prostorové fígle, které jim umožňují samoopylení omezit. Na ilustrovaných panelech však návštěvníci najdou zajímavostí mnohem víc, včetně například toho, jak to dělá kosatec, jak vzniká semeno bez tatínka anebo to, že i rostliny postihují pohlavní choroby.

Výstava bude ve dnech 15. června až 9. července přístupná denně, včetně víkendů, od 9:00 do 18:00, v Centru léčivých rostlin na adrese Údolní 74, Brno.
Vstupné je dobrovolné, během výstavy budou ke koupi přebytky rostlin zahrádkářů Českého svazu zahrádkářů.

Akce se koná pod záštitou městské části Brno-střed a děkana Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, prof. MUDr. Martina Repka, Ph.D.